Τομέας Μηχανολογίας

mhx1

Ο Μηχανολόγος είναι ένα ελκυστικό αλλά και απαιτητικό επάγγελμα καθώς:

• Μελετά, Σχεδιάζει, Κατασκευάζει πραγματικά αντικείμενα και μηχανισμούς από το μηδέν, συνδυάζοντας κατάλληλα θεωρητικές γνώσεις με πρακτικές εμπειρίες και δεξιότητες
  • Είναι ικανός να ασχοληθεί με επιτυχία στην εγκατάσταση, τον έλεγχο, τη ρύθμιση, τη συντήρηση και -κατά περίπτωση- την επισκευή μηχανών παραγωγής κεφαλαιουχικών ή καταναλωτικών αγαθών.
  • Επιβλέπει, συντηρεί, διορθώνει ή υποστηρίζει τις πωλήσεις μηχανών, εγκαταστάσεων, προϊόντων.  Παρακολουθεί και συντονίζει την ομάδα. Κοστολογεί τις εργασίες και τα υλικά.
  • Έχει πολλαπλά επαγγελματικά δικαιώματα, τα οποία δεν περιορίζονται μόνο στην ειδικότητα του αποφοίτου αλλά επεκτείνονται και σε άλλες συγγενείς ειδικότητες του ευρύτερου τομέα των Μηχανολόγων
  •  Χρησιμοποιεί και εφαρμόζει τα μέσα και τα μέτρα προστασίας υγιεινής. Εξασφαλίζει την τήρηση των προδιαγραφών και οδηγιών λειτουργίας και ασφάλειας των μηχανών.

Ο τομέας Μηχανολογίας χωρίζεται σε ειδικότητες:

• Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών

• Τεχνικός Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου

• Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού & Κλιματισμού

• Τεχνικός Οχημάτων

• Πανεπιστήμιο και Τ.Ε.Ι. (εισαγωγή με πανελλαδικές εξετάσεις)
  • Άλλες Σχολές (Στρατιωτικές, Αστυνομικής Ακαδημίας, Εκκλησιαστικές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (εισαγωγή με πανελλαδικές εξετάσεις)
  • Σχολές Καλών Τεχνών (εισαγωγή με εισιτήριες εξετάσεις στην ίδια την σχολή)
  • Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (εισαγωγή με κλήρωση)
  • Σπουδές σε Πανεπιστήμια & Τ.Ε.Ι. του Εξωτερικού
  • Ι.Ε.Κ. Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης

Στην Β΄ τάξη ΕΠΑ. Λ. εφαρμόζεται πρόγραμμα μαθημάτων τριάντα πέντε (35) συνολικά ωρών εβδομαδιαίως. Ειδικότερα, εφαρμόζεται εκπαιδευτικό πρόγραμμα δώδεκα (12) ωρών εβδομαδιαίως με εννέα  (9) μαθήματα Γενικής Παιδείας, που είναι κοινά για όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικό πρόγραμμα είκοσι τριών (23) ωρών  εβδομαδιαίως που αποτελείται από έξι (6) μαθήματα ειδικότητας.  (ΦΕΚ  1567/τ.Β΄/ 2-6-2016)