Erasmus+ 2017

Με απόλυτη επιτυχία υλοποιήθηκαν οι 2 ροές κινητικότητας του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ στη Λεμεσό της Κύπρου από 01/11/2017-16/11/2017, με 30 μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας των τομέων:

1) Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού

2) Διοίκησης και Οικονομίας

Στα πλαίσια του προγράμματος «Ανάπτυξη της ποιότητας και της βιωσιμότητας σε επαγγελματικές σχολές, μέσω επιμόρφωσης των εκπαιδευτών και της on the job άσκησης των μαθητών», οι μαθητές είχαν μια μοναδική ευκαιρία να ενισχύσουν την επαγγελματική τους κατάρτιση ερχόμενοι σε επαφή με επαγγελματίες του κλάδου τους και να συνεργαστούν μαζί τους σε πραγματικές συνθήκες εργασίας, ενώ οι εκπαιδευτικοί είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν αντίστοιχα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Κύπρου, γεγονός το οποίο θα βοηθήσει στην ενίσχυση της ευρωπαϊκή μας ταυτότητας.

Οι ωφέλειες για τους μαθητές είναι τεράστιες καθώς τους δόθηκε η δυνατότητα να διευρύνουν τις γνώσεις τους στη σύγχρονη αγορά εργασίας, συμμετέχοντας σε δραστηριότητες επαγγελματικής εξέλιξης αλλά και να αναπτύξουν ατομικές και κοινωνικές δεξιότητες.

Επιπλέον, θα πρέπει να τονιστεί ότι στα πλαίσια του προγράμματος, οι μαθητές γνώρισαν από κοντά την κουλτούρα των κατοίκων της Κύπρου, ενώ πραγματοποίησαν επισκέψεις ιδιαίτερου πολιτιστικού ενδιαφέροντος στις πόλεις της Λευκωσίας και της Πάφου.

Στο πρόγραμμα κινητικότητας Erasmus+ συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί:

Λέων Κωνσταντίνος (Διευθυντής 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας), Τρακαντζίδης Ιωάννης, Λουκάκη Αθηνά, Τσιμιχοδήμου Πηνελόπη, Σαββόπουλος Αθανάσιος, Συκά Σοφία και Αλεξίου Αντώνιος.