Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας

Better Business Plan Tips 1024x5971

Ο τομέας Οικονομίας - Διοίκησης προσαρμόζεται συνεχώς στα δεδομένα των νέων τεχνολογικών εξελίξεων και δίνει στους μαθητές εφόδια για επαγγελματική σταδιοδρομία . Σκοπός του τομέα είναι να προετοιμάσει τους μαθητές να εργαστούν σε εταιρείες , συνεταιρισμούς , τράπεζες και άλλους οργανισμούς .

Ο τομέας αντιστοιχει προς τις ειδικότητες:

• Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών

• Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων

• Υπάλληλος Εμπορίας και Διαφήμισης

• Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων Εφοδιασμού

• Πανεπιστήμιο και Τ.Ε.Ι. (εισαγωγή με πανελλαδικές εξετάσεις)
  • Άλλες Σχολές (Στρατιωτικές, Αστυνομικής Ακαδημίας, Εκκλησιαστικές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (εισαγωγή με πανελλαδικές εξετάσεις)
  • Σχολές Καλών Τεχνών (εισαγωγή με εισιτήριες εξετάσεις στην ίδια την σχολή)
  • Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (εισαγωγή με κλήρωση)
  • Σπουδές σε Πανεπιστήμια & Τ.Ε.Ι. του Εξωτερικού
  • Ι.Ε.Κ. Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης

Στην Β΄ τάξη ΕΠΑ. Λ. εφαρμόζεται πρόγραμμα μαθημάτων τριάντα πέντε (35) συνολικά ωρών εβδομαδιαίως. Ειδικότερα, εφαρμόζεται εκπαιδευτικό πρόγραμμα δώδεκα (12) ωρών εβδομαδιαίως με εννέα  (9) μαθήματα Γενικής Παιδείας, που είναι κοινά για όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικό πρόγραμμα είκοσι τριών (23) ωρών  εβδομαδιαίως που αποτελείται από οκτώ (8) μαθήματα ειδικότητας.  (ΦΕΚ  1567/τ.Β΄/ 2-6-2016)

ΙΙ.  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΜΕΑ

• Ιδιωτικές Επιχειρήσεις
  • Εμπορικές Εταιρίες
  • Βιομηχανίες
  • Φοροτεχνικά Γραφεία
  • Δημόσιοι Οργανισμοί
  • Δημοτικές Υπηρεσίες
  • Ασφαλιστικές Εταιρίες
  • Χρηματιστηριακά Γραφεία
  • Τράπεζες
  • Βιοτεχνίες

Ο πτυχιούχος Υπάλληλος Δοιηκητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών, μπορεί να εργαστεί ως

Α) Υπάλληλος Οικονομικών Υπηρεσιών με αρμοδιότητες να:

• τηρεί τα λογιστικά βιβλία Α΄και Β΄κατηγορίας, εκδίδει συγκεντρώνει,ελέγχει και κωδικοποιεί τα παραστατικά στοιχεία του λογιστηρίου της Οικονομικής Μονάδας σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΒΣ,εφαρμόζει τις ισχύουσες διατάξεις της φορολογίας εισοδήματος φυσικών και νομικών προσώπων,του Φόρου Προστιθέμενης Αξίας (ΦΠΑ ),της εργατικής νομοθεσίας καθώς και της νομοθεσίας για την κοινωνική ασφάλιση.
  • Επίσης,συμβάλλει στην οργάνωση του λογιστηρίου, προετοιμάζει δελτία πωλήσεων και τιμολόγια, διεκπεραιώνει τραπεζικές εργασίες και εργασίες σχετικές με ασφαλιστικά ταμεία,παρακολουθεί την κίνηση των λογαριασμών των πελατών ,φροντίζει να εισπράττει λογαριασμούς και να εξοφλεί οφειλές, παρακολουθεί τα αποθέματα διαφόρων αγαθών (εμπορευμάτων,πρώτων και βοηθητικών υλών,κτλ.),
  • χειρίζεται τις μηχανές γραφείου σύγχρονης τεχνολογίας,συμπληρώνει έντυπα για την εφορία, για τα τελωνεία και διάφορες άλλες υπηρεσίες και συμμετέχει στη διενέργεια απογραφής καθώς και στην κατάρτιση του προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας.

Β) Υπάλληλος Διοίκησης με αρμοδιότητες να:

• χειρίζεται θέματα σχετικά με την οργάνωση και την αποτελεσματική λειτουργία της
  • διοίκησης της επιχείρισης μέσα στις κατευθυντήριες
  • γραμμές που έχουν τεθεί από τον Προϊστάμενο,
  • επιδιώκει την επίτευξη των στόχων της επιχείρισης,με σχεδιασμό των δραστηριοτήτων
  • και καθοδήγηση από ανώτερους υπαλλήλους,
  • διεκπεραιώνει δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων,
  • συνεργάζεται για την αξιολόγηση προσφορών και βοηθά στη διενέργεια ερευνών Marketing.

Ο απόφοιτος Υπάλληλος Οικονομίας και Διοίκησης στον Τουρισμό μπορεί να εργαστεί σε:

• Ταξιδιωτικά γραφεία
  • Ξενοδοχειακές μονάδες και αλυσίδες ξενοδοχείων
  • Εταιρείες συμβούλων επενδυτικών μονάδων
  • Εταιρείες με συστήματα online κρατήσεων
  • Επενδυτικά funds του εξωτερικού
  • Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου ή ιδιωτικού, όπως περιφέρειες/ ΟΤΑ, καθώς και οργανισμούς προώθησης τουριστικών περιοχών
  • Εταιρείες μίσθωσης και διαχείρισης ξενοδοχείων
  • Τουριστικές Επιχειρήσεις
  • Αεροπορικές Εταιρείες
  • Εταιρείες παροχής τουριστικών υπηρεσιών
  • Ναυτιλιακές επιχειρήσεις