Erasmus+ 2019b

Έγκριση Ευρωπαϊκών προγραμμάτων Μαθησιακής Κινητικότητας Erasmus+ ΚΑ1

erasmu 200x80

Το Ταξίδι στη γνώση και την εμπειρία συνεχίζεται …

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουν την έγκριση του Ευρωπαϊκού Σχεδίου Κινητικότητας Erasmus+ (Βασική Δράση 1/ΚΑ1 Μαθησιακή Κινητικότητα Ατόμων/Σχολική Εκπαίδευση) με τίτλο «Ενεργειακή Απόδοση κτιρίων: Μια συνολική προσέγγιση για κατάρτιση δεξιοτήτων μαθητευομένων προς εκπλήρωση Ευρωπαϊκών οδηγιών» και κωδικό αριθμό έγκρισης: «2019-1-EL01-KA102-062333».

Οι 2 κινητικότητες θα υλοποιηθούν στη Βαρκελώνη της Ισπανίας το Σχολικό Έτος 2019-2020 και θα λάβουν μέρος 31 συνολικά μαθητές των Τομέων Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού και Μηχανολογίας του 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας. Οι κινητικότητες περιλαμβάνουν:

• Μια ροή κατάρτισης διάρκειας 15 ημερών, 15 μαθητών σε εκπαιδευτικό φορέα της Βαρκελώνης και
  • Μια ροή μαθητείας διάρκειας 30 ημερών, 16 αποφοίτων μαθητών με τοποθετήσεις σε εταιρείες της Βαρκελώνης.

Μέσω του παρόντος σχεδίου, το σχολείο μας επιδιώκει να παρέχει τα βέλτιστα αποτελέσματα για την μετέπειτα επαγγελματική σταδιοδρομία και αποκατάσταση των μαθητών μας. Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται εξ’ολοκλήρου από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή με Εθνική Μονάδα Συντονισμού για την Ελλάδα το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.).

Ο Διευθυντής: Λέων Κωνσταντίνος

Υπεύθυνοι Σχεδιασμού και Υλοποίησης Προγραμμάτων Erasmus+:

Τρακαντζίδης Ιωάννης – Χαλιούλιας Γεώργιος

Συντάχθηκε και διανεμήθηκε στα Μ.Μ.Ε. σχετικό Δελτίο Τύπου, το οποίο και αναρτήθηκε σε ενημερωτικές ιστοσελίδες , με στόχο την καλύτερη διάδοση του σχεδίου μας.