Erasmus+ 2019

erasmu 200x80

Συνολικά 13 συμμετέχοντες της Β΄ και Γ΄ τάξης, του τομέα Μηχανολογίας μέσω του Ευρωπαϊκού Προγράμματος κινητικότητας Erasmus+ βρέθηκαν στη Λεμεσό της Κύπρου από 27/02/2019-14/03/2019,στα πλαίσια του προγράμματος «Πράσινη ενέργεια, Τεχνολογία Tesla και Αυτοματοποιημένη Παραγωγή στη Σύγχρονη Αυτοκινητοβιομηχανία».

Εκεί οι μαθητές είχαν μια μοναδική ευκαιρία να ενισχύσουν την επαγγελματική τους κατάρτιση ερχόμενοι σε επαφή με επαγγελματίες του κλάδου τους, να εκπαιδευτούν σε τεχνολογίες αιχμής και να συνεργαστούν μαζί τους σε πραγματικές συνθήκες εργασίας, ενώ οι εκπαιδευτικοί είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν αντίστοιχα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Κύπρου, γεγονός το οποίο βοήθησε στην ενίσχυση της ευρωπαϊκής ταυτότητας του σχολείου μας.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, σε άριστη συνεργασία με το φορέα υποδοχής Ratio στη Λεμεσό οι συνοδοί καθηγητές, βοηθούμενοι από τον ενθουσιασμό των μαθητών και την καθημερινά θετική αξιολόγηση των εργοδοτών των επιχειρήσεων που είχαν τοποθετηθεί, πρόσθεσαν μία ακόμα εκπαίδευση των μαθητών με απογευματινά σεμινάρια στη σχολή Μηχανολογίας Αυτοκινήτου SAE School of Automotive Engineering Limassol, όπου μέσα από Πρακτική Άσκηση και εξετάσεις εξασφάλισαν πιστοποίηση από τα City & Guilds of London Institute.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας στην Κύπρο συντάχθηκαν και διανεμήθηκαν στα Μ.Μ.Ε. (ενημερωτικές ιστοσελίδες, τοπικός τύπος και τηλεοπτικούς σταθμούς), 3 διαδοχικά Δελτία Τύπου:

τα οποία και αναρτήθηκαν, με πολλές ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες σχετικά με την ανάπτυξη και υλοποίηση του σχεδίου μας:

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την ανάπτυξη έντονου ενδιαφέροντος από την πλευρά του τηλεοπτικού σταθμού Star Κεντρικής Ελλάδας, όπου μετά από συντονισμένες ενέργειες των συνοδών καθηγητών, ευρισκόμενοι στη Λεμεσό, πραγματοποιήθηκε Ζωντανή σύνδεση με το κεντρικό δελτίο ειδήσεων του σταθμού, όπου μας δόθηκε χρόνος για να αναλύσουμε με λεπτομέρειες την κινητικότητά μας αλλά και να διαδώσουμε σε ολόκληρη την περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και Θεσσαλίας τη μαθησιακή (και όχι μόνο) αξία των προγραμμάτων Erasmus+ και τα πολλαπλά οφέλη που αποκομίζουν οι συμμετέχοντες σε αυτά.

Το σχετικό απόσπασμα του Δελτίου ειδήσεων έχει αναρτηθεί και στο κανάλι του σχολείου μας στο YouTube

Επιπλέον, μετά την επιστροφή μας και στα πλαίσια Διάδοσης του προγράμματος, διοργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία την Παρασκευή 17 Μαΐου 2019, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας η Ημερίδα Διάχυσης αποτελεσμάτων για το οποίο και εκδόθηκε σχετικό Δελτίο Τύπου.

Στο πρόγραμμα κινητικότητας Erasmus+ συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί:

Λέων Κωνσταντίνος (Διευθυντής 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας), Τρακαντζίδης Ιωάννης, Χαλιούλιας Γεώργιος και Κωτής Κωνσταντίνος.

To ταξίδι συνεχίζεται !!!