Ροή Ηλεκτρολογίας-Ηλεκτρονικής - Βαρκελώνη

erasmu 200x80

Δελτίο Τύπου 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας

Υλοποίηση Ευρωπαϊκών προγραμμάτων  Μαθησιακής Κινητικότητας Erasmus+

Μετά από δύο χρόνια αδράνειας λόγω απαγόρευσης των μετακινήσεων, έφτασε η στιγμή της υλοποίησης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος κινητικότητας Erasmus+ για τους μαθητές των Τομέων Ηλεκτρολογίας-Ηλεκτρονικής-Αυτοματισμού και Μηχανολογίας του 2ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας στη Βαρκελώνη της Ισπανίας για το διάστημα 18/11/2021-03/12/2021.

Στα πλαίσια του προγράμματος με κωδικό αριθμό 2019-1-EL01-KA102-062333 και τίτλο «Ενεργειακή Απόδοση κτιρίων: Μια συνολική προσέγγιση για κατάρτιση δεξιοτήτων μαθητευομένων προς εκπλήρωση Ευρωπαϊκών οδηγιών», οι μαθητές μας είχαν μια μοναδική ευκαιρία να ενισχύσουν την επαγγελματική τους κατάρτιση, ερχόμενοι σε επαφή με επαγγελματίες του κλάδου τους μέσω της εταιρείας Εγκαταστατών Aemifesa, ακολουθώντας την Ευρωπαϊκή οδηγία “EnergyperformanceofBuildingDirective – revisionof2018” και να εκπαιδευτούν σε τεχνολογίες αιχμής όπως:

• Έξυπνα Σπίτια, Αυτοματισμοί KNX και συστήματα διαχείρισης
  • Αισθητήρες και ενεργοποιητές για Η/Μ εγκαταστάσεις
  • Συνδεσιμότητα των εγκαταστάσεων των κτιρίων (internet of things)
  • Εγκατάσταση υποδομών φόρτισης ηλεκτρικών οχημάτων κ.α.

Οι εκπαιδευτικοί είχαν τη δυνατότητα να δικτυωθούν με αντίστοιχα εκπαιδευτικά ιδρύματα της Βαρκελώνης και να γνωρίσουν τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας τους σχετικά με την εκπαίδευση και τη διασύνδεση της αγοράς εργασίας με τους αποφοίτους τους αλλά και τους επαγγελματίες του χώρου, γεγονός το οποίο θα βοηθήσει στην ενίσχυση της ευρωπαϊκής ταυτότητας του σχολείου μας.

Οι συμμετέχοντες μαθητές έμειναν ενθουσιασμένοι για τα πολλαπλά οφέλη που βίωσαν μέσω της συμμετοχής τους. Συγκεκριμένα:

• Απέκτησαν πολύτιμες εμπειρίες εκπαιδευόμενοι καθημερινά από επαγγελματίες.
  • Απέκτησαν Πιστοποίηση στους οικιακούς αυτοματισμούς KNX.
  • Εξασφάλισαν ανοιχτή πρόσκληση για τη φοίτησή τους στη σχολή Aemifesa.
  • Θα τους απονεμηθούν Πιστοποιητικά Κινητικότητας Europass για τις γνώσεις και δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στη Βαρκελώνη, σε ειδική εκδήλωση που θα διοργανώσει το σχολείο μας.
  • Κέρδισαν το σεβασμό και την εμπιστοσύνη όλων των συνεργατών μας στην Ισπανία, με το ήθος και την επιμέλεια που επέδειξαν.

Δεν μπορούμε να αφήσουμε χωρίς αναφορά τις αξέχαστες εικόνες με τις οποίες επιστρέψαμε, μέσα από τις οργανωμένες Πολιτιστικές επισκέψεις μας, τα έξοδα των οποίων καλύφθηκαν πλήρως από την χρηματοδότηση της Ε.Ε.:

Στο ιστορικό κέντρο της πόλης και το μεγαλοπρεπή ναό Sagrada Família

Στις μεσαιωνικές πόλεις Μπεσαλού και Τζιρόνα

Στο Πάρκο Γκουέλ (Park Guell)του Αντόνιο Γκαουντί

Στα μουσεία: Ιστορίας, Επιστημών, Πικάσο, Αθλητικό, Ναυτικό κ.α.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο της Βαρκελώνης και στο λόφο του Μονζουϊκ με την εντυπωσιακή θέα στην πόλη

Στο θρυλικό Camp Nou, της Barcelona FC

Στα θεματικά πάρκα Σιουταντέλα και Ζουάν Μιρό της πόλης

Στο Ενυδρείο (Aquarium) κ.α.

Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί, Τρακαντζίδης Ιωάννης (Υπεύθυνος Σχεδιασμού και Υλοποίησης Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Erasmus+), Χαλιούλιας Γεώργιος, Σαββόπουλος Αθανάσιος και Κομνηνός Ανέστης, πέρα από τη συνδιαμόρφωση και σχεδιασμό του προγράμματος συνολικά, φρόντισαν με κάθε λεπτομέρεια τη σωστή και απρόσκοπτη εφαρμογή του προγράμματος Erasmus+, τα αποτελέσματα του οποίου θα παρουσιάσουν αναλυτικά σε όλους τους μαθητές αλλά και στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Μέσα απ’αυτή την κινητικότητα Erasmus+, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να αφήσουν πίσω τους την καθημερινότητα, να νιώσουν πολίτες της πόλης που μας φιλοξένησε, να βρεθούν κοντά σε νέους ανθρώπους, πολιτισμούς και ιδέες, φροντίζοντας να αποκτήσουν πολύτιμα εφόδια, τα οποία θα αυξήσουν τις προοπτικές για την εξασφάλιση μιας καλύτερης θέσης εργασίας, καθώς η πρακτική άσκηση στο εξωτερικό, αναγνωρίζεται πλήρως στην Ελλάδα και στην Ευρώπη.

Το πρόγραμμα επιχορηγείται από την ΕΕ και το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) αποτελεί την Εθνική Μονάδα Συντονισμού του προγράμματος Erasmus+.

Το ταξίδι συνεχίζεται !!!