Πολιτιστικά

Ένα Πολιτιστικό Πρόγρα??α είναι ?ια ολοκληρω?ένη συλλογική εργασία από εκπαιδευτικούς και ?αθητές πάνω σε θέ?ατα πολιτισ?ού, που υλοποιείται σε προαιρετική βάση από ο?άδα ?αθητών και εκπαιδευτικών. Σκοπός των Πολιτιστικών Προγρα??άτων είναι η προώθησητου πολιτισ?ού και η καλλιέργεια της αισθητικής ?έσα από την έρευνα, τη ?ελέτη και τη δη?ιουργία.

Φέτος στο σχολείο μας :

Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου ΑΡΜΑ

Την Ι. Μονή Αγίου Γεωργίου ΑΡΜΑ που βρίσκεται 9 χιλιόμετρα Ανατολικά από τα Φύλλα Χαλκίδας, επισκέφθηκαν  η περιβαλλοντική και η πολιτιστική ομάδα του 2ου ΕΠΑ.Λ Χαλκίδας.

Φτάνοντας στην μονή υποδέχθηκε τους μαθητές ο ηγούμενος πατήρ Χριστόδουλος και ακολούθησε παράκληση και προσκύνηση των Αγίων Λειψάνων. Μετά την παράκληση, όπως συνηθίζεται στις μονές, ακολούθησε φιλοξενία στο αρχονταρίκι της μονής και ευλογία από τον πατέρα Χριστόδουλο.