Τομέας Ηλεκτρολογίας,Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού

02

Στις μέρες μας, οι αυτοματισμοί στο χώρο της Ηλεκτρολογίας βρίσκουν εφαρμογή σε πλήθος δραστηριότητες της καθημερινότητάς μας, από τον τηλεχειρισμό και τα μικροκύματα, έως το «έξυπνο σπίτι» και τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας.

Το περιεχόμενο σπουδών του Τομέα καλύπτει τα γνωστικά αντικείμενα της εφαρμογής της επιστήμης και τεχνολογίας της Ηλεκτρολογίας, με έμφαση στα ηλεκτρολογικά, ηλεκτρικά ενεργειακά συστήματα και εγκαταστάσεις, τους αυτοματισμούς, τα ηλεκτρονικά και πληροφοριακά συστήματα, τα συστήματα μετρήσεων και επεξεργασίας δεδομένων, τα δίκτυα και τα συστήματα επικοινωνιών.

Ο τομέας αντιστοιχει προς τις ειδικότητες:

1.  Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών

2.  Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων

3.  Τεχνικός Αυτοματισμού

• Πανεπιστήμιο και Τ.Ε.Ι. (εισαγωγή με πανελλαδικές εξετάσεις)
  • Άλλες Σχολές (Στρατιωτικές, Αστυνομικής Ακαδημίας, Εκκλησιαστικές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού (εισαγωγή με πανελλαδικές εξετάσεις)
  • Σχολές Καλών Τεχνών (εισαγωγή με εισιτήριες εξετάσεις στην ίδια την σχολή)
  • Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (εισαγωγή με κλήρωση)
  • Σπουδές σε Πανεπιστήμια & Τ.Ε.Ι. του Εξωτερικού
  • Ι.Ε.Κ. Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης

Στην Β΄ τάξη ΕΠΑ. Λ. εφαρμόζεται πρόγραμμα μαθημάτων τριάντα πέντε (35) συνολικά ωρών εβδομαδιαίως. Ειδικότερα, εφαρμόζεται εκπαιδευτικό πρόγραμμα δώδεκα (12) ωρών εβδομαδιαίως με εννέα  (9) μαθήματα Γενικής Παιδείας, που είναι κοινά για όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικό πρόγραμμα είκοσι τριών (23) ωρών  εβδομαδιαίως που αποτελείται από επτά (7) μαθήματα ειδικότητας.  (ΦΕΚ  1567/τ.Β΄/ 2-6-2016)

ΙΙ.  ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΜΕΑ

Ο απόφοιτος της ειδικότητας  Τεχνικός  Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών μπορεί να εργαστεί σαν μέλος ομάδας ή αυτόνομα ή σαν υπάλληλος σε:

• Βιομηχανία ή βιοτεχνία κατασκευής, συναρμολόγησης, συντήρησης και επισκευής ηλεκτρονικών συσκευών καταναλωτικού χαρακτήρα, ή ραδιοτηλεοπτικών συσκευών οικιακής χρήσης (όπως  στερεοφωνικών συστημάτων, τηλεοράσεων, δεκτών ραδιοφωνίας, τηλεφωνίας, κ.λπ.).
  • Εταιρεία ή εργαστήριο επισκευής ή και εγκατάστασης συσκευών ήχου και εικόνας, καθώς και εγκατάστασης κεντρικών κεραιών (επίγειων ή/και δορυφορικών) τηλεόρασης.
  • Σε καταστήματα πώλησης ηλεκτρονικών συσκευών ήχου και εικόνας, καθώς και ηλεκτρονικών εξαρτημάτων πάσης φύσεως.
  • Σε ραδιοφωνικούς και τηλεοπτικούς σταθμούς.
  • Σε εταιρεία σταθερής και κινητής τηλεφωνίας.
  • σε ατομική επιχείρηση σαν επισκευαστής ηλεκτρονικών συσκευών.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας  Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων,  Εγκαταστάσεων μπορεί να εργαστεί σαν μέλος ομάδας ή αυτόνομα ή σαν υπάλληλος σε:

• Βιομηχανία ή Βιοτεχνία ή Εταιρεία Συναρμολόγησης Η/Υ.
  • Τεχνική Εταιρεία ή Συνεργείο Εγκατάστασης Συστημάτων Η/Υ και Δικτύων.
  • Τεχνική Εταιρεία Εγκατάστασης Δομημένων Καλωδιώσεων για Δίκτυα Η/Υ.
  • Υπολογιστικά Κέντρα μικρών ή μεγάλων εταιρειών ή σε Παροχέα Υπηρεσιών Διαδικτύου (Internet Service Provider - ISP).
  • Καταστήματα πωλήσεως Η/Υ και Δικτυακών Προϊόντων.
  • Τεχνικές Υπηρεσίες του Δημόσιου ή του Ιδιωτικού Τομέα που απασχολούνται με Συντήρηση και Επισκευή Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων.

Δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος για εργασίες ως:

1. Χειριστής auto cue

2. Τεχνικός Δικτύου Εκπομπής (RF)

3. Τεχνικός Ροής Προγράμματος

4. Τεχνικός Ρύθμισης Εικόνας